133rd England Boxing National Amateur Championships
December 11, 2021 | University of East London's SportsDock
Weight Category Champion Finalist
Under 51 kg Savannah Stubley (Empire) Tayla Rushton (Box Smart Elite)
Under 54 kg Olivia Holmes (Rotunda) Holly Heffron (Hall Green)
Under 57 kg Sameenah Toussaint (New Kings) Roni Dean (Thetford Town)
Under 60 kg Hannah Robinson (PS Boxing) Jessica Barry (Christ The King)
Under 64 kg Jem Campbell (Islington) Sarah Dunne (Metro)
Under 69 kg Jodie Wilkinson (Tigers) Lucy Kisielewska (Army)
Under 75 kg Cindy Ngamba (Halliwell) Jerry-Lee Palmer (West Warks)

133rd England Boxing National Amateur Championships
December 11, 2021 | University of East London's SportsDock
Weight Category Champion Finalist
Under 49 kg Ellis Trowbridge (Hodbox) Ibrahim Kola (Metro)
Under 52 kg Eryk Ciureja (Fenland Sparta) Yusuf Thahmin (Haringey)
Under 56 kg Billy Adams (Dagenham) Josh Babb (Ward Degnan’s)
Under 60 kg Patris Mughalzai (Powerday Hooks) Joe McGuinness (Jimmy Egan’s)
Under 64 kg Ibraheem Sulaimaan (Eastside) Owen Durnan (Manor)
Under 69 kg Patrick Hewitt (Leigh) Owen Rees (Birtley)
Under 75 kg Ramtin Musah (Beartown) Billy Le Poullain (Amalgamated)
Under 81 kg Aaron Bowen (Box Smart Elite) Omar Augustine (Earlsfield)
Under 86 kg Carnell Brown (Army) Joel Aminu (Sheffield City)
Under 91 kg Patrick Brown (Moss Side Fire) Thomas Pogson (Skegness)
Over 91 kg Ike Ogbo (Border City) Harvey Dykes (Hillcrest)

England Boxing National Youth Championships 2020
March 1, 2020 | Sports Connexion, Coventry (quarter-finals and semi-finals) Birtley ABC (semi-finals and finals)
Weight Category Champion Finalist
Youth Cadet Under 43 kg Trez Thomas (Holland Shore) Lewis Benson (KBW)
Under 46 kg Patrick Coleman (Rourkey's) Daniel Grainger (Bishop Auckland)
Under 49 kg Shaun Huddart (Birtley) Alby Hill (Chadwell St Mary)
Under 52 kg Jack Dryden (Birtley) Mark Cooper (Pinewood)
Under 56 kg Finley James (West Ham) Cameron Lavery (Impact)
Under 60 kg Kai Hardiker (Moss Side Fire) Jayedul Islam (Repton)
Under 64 kg Francie Cooper (Pound Lane) Alfie Gaskin (Hoddesdon)
Under 69 kg Kieran McDaid (Jimmy Egan’s) Leon Harris (Wearmouth)
Under 75 kg Isaac Okoh (Chadwell St Mary) Lewis Varey (Trowbridge)
Under 81 kg Vinnie Wadey (Moulsecombe) Martin Mongons (Collyhurst)
Under 86 kg Connor Young (Oldhill) Jimmy Gavin (Larches and Savick)
Youth Under 46 kg Harry Mullins (Churchill’s) Jimmy-Dean Lee (Pinewood)
Under 49 kg Mykyle Ahmed (Manor) Daniel Jackson (Barnard Castle)
Under 52 kg Jack Turner (Croxteth) Sahil Khan (Merridale)
Under 56 kg Billy Adams (Dagenham) Charlie Hickford (Hoddesdon)
Under 60 kg Patris Mughalzai (Powerday Hooks) Sonny Driscoll (Heart of Portsmouth)
Under 64 kg Adam Azim (Pinewood) David Pegado (Norwich City)
Under 69 kg George Liddard (Billericay) Junaid Bostan (Steel City)
Under 75 kg John Hedges (Hoddesdon) Kirk Smith (Phoenix Fire)
Under 81 kg Adam Olaore (Empire SoB) Tommy Fletcher (Attleborough)
Under 86 kg Jacob Sharman (Marden) Conlan Wilson (Crowle)
Under 91 kg Aloys Youmbi (Double Jab) Matty Hindhaugh (Shildon)
Over 91 kg William Howe (Natural Progression) Hasnan Ali (ELBA)

England Boxing National Youth Championships 2020
March 1, 2020 | Sports Connexion, Coventry (quarter-finals and semi-finals); Birtley ABC (semi-finals and finals)
Weight Category Champion Finalist
Youth Cadet Under 48 kg Hayley Riddle (Belvedere) Danielle Morris (RABC)
Under 51 kg Sophia Maycroft (Catterick) Shannon Batley-Fraser (Team Graves)
Under 54 kg Macy Gallone (Spennymoor) Beth Walsh (Training Cave)
Under 60 kg Millie Backhouse (Burmantofts) Natalia Nicholson (Camp Detox)
Under 64 kg Hollie Towl (Worksop Xbox) Katie Lane (Berinsfield)
Youth Under 45 kg Tilly Hymers (Guildford) Rosie Boyton (Bodyshots)
Under 48 kg Kelsey Oakley (Priory Park) CChanel Kendall (Attleborough)
Under 51 kg Holly Heffron (Heart of Portsmouth) Phoebe Griffiths-Johnson (Bognor)
Under 54 kg Sameenah Toussaint (Northolt) Olivia Holmes (Rotunda)
Under 57 kg Megan Morris (St Ives) Emily Monks (Leigh)
Under 64 kg Dione Burman (Braunstone) JJ Newton-Westlake (Intense)
Under 69 kg Danielle Marshall (Hartlepool) Demi Uscroft (Tommy Coyle)

England Boxing National Junior Championships 2020
2020 | Not contested from semi-final stages onwards because of the national Coronavirus outbreak - semi-finalists/finalists listed in this Roll of Honour
Weight Category Champion Finalist
Junior Cadet Under 36 kg Leon Burns (Birkenhead Venture) Connor Outing (Boston Town)
Under 36 kg Felix Fitzharris (Repton) Lloyd Macklin (Devonport)
Under 38 kg Mikey Tallon (Transport) Bernard Mongan (Bridgewater Salford)
Under 38 kg Ethan Rutter (2nd City) Tony O'Donnell (Powerday Hooks)
Under 40 kg Quie Coleman (Rourkey's) Joe Webb (Priory Park)
Under 40 kg Imran Shirazi (Peterborough Police) Francie Coyle (West Ham)
Under 42 kg Lewis Smith (Purge) Brandon Strand (City of Leicester)
Under 42 kg Paddy Ward (Pinewood) Johnny Fitzharris (Repton)
Under 44 kg Ricardo Jenkins (Kirkby) Mohammed Suleman (Eastside)
Under 44 kg Connor Mitchell (West Ham) Sonny Nash (POW)
Under 46 kg Jack Perrin (Salford City) Joshua Rose (Hall Green)
Under 46 kg Ben Coates (West Ham) Sonny Baker (Torbay)
Under 48 kg Paul Graham (Lee Jones) Ethan Gilmore (District Youth)
Under 48 kg Ethan White (Hoddesdon) Talan James (Intense)
Under 50 kg Leighton Maher (Gemini) William Spalding (Bedlington)
Under 50 kg Tommy O'Donnell (Powerday Hooks) Ronnie Morrow (Minster GG)
Under 52 kg Liam Lowe (Runcorn) Jamie Hall (White Hart Lane
Under 52 kg Sebastian Webber (City of Leicester) Jack Carter (Wiseman)
Under 54 kg Aaron Bird (Olympian) Dan Kerrigan (Sharpstyle)
Under 54 kg Billy Cooper (Pound Lane) John Smith (Sporting Ring)
Under 57 kg Billy Hervey (Team Kaobon) Mason Lodge (Wearmouth)
Under 57 kg Levi Crabb (Pound Lane) Lewis Fleming (Golden Ring)
Under 60 kg Charlie Goffett (Croxteth) Lewis Whelan-Barone (Repton)
Under 60 kg Ellis Panter (Burton Park) Jason Frayling (Trowbridge)
Under 63 kg Kane Morrison (Whitby) Michael O'Regan (2nd City)
Under 63 kg Emmanuel Buttigieg (Newham) Dennis Whittington (Moulescoomb)
Under 66 kg John Mongons (Collyhurst and Moston) Tom Robinson (Tamworth)
Under 66 kg Anthony Connors (West Ham) Kayden Rudman (King's)
Under 70 kg Zaid Maniar (KBW) Derelle McKenzie (Hall Green)
Under 70 kg Harrison Trotter (Gateway) Bobby Wallace (Belvedere)
Under 75 kg Troy Richmond (Sandygate) Joe Hodgkinson (Olympian)
Under 75 kg Jack Blencowe (Kingfisher) Scott Anthony (Pinewood)
Under 80 kg Dempsey McManus (Wodensborough) Malachi Floerdew (Progress)
Under 80 kg Ethan Moore (Downend) Maurice Thomas (POW)
Over 80 kg Jesse Harris (St Mary's, finalist)
Junior Under 36 kg Naz Brown (Kirkby) Arthur Tyler (Bury)
Under 36 kg David Varey (Purge) Aiden Whiting
Under 38 kg Jack Stewart (Redcar) Harris Brown (Kirkby)
Under 38 kg Scott Stannard (Sudbury) Reuben Muston (Whitley)
Under 40 kg Joshua Naylor (City of Hull) Jimmy Doherty (Chadwell St Mary)
Under 40 kg Leo Wood (Guildford)
Under 42 kg Owen Kettley (Hull Boxing Centre) Callum Drinkald (Wearmouth)
Under 42 kg Paddy Rooney (Repton)
Under 44 kg Thomas Varey (Sharpstyle) Denaeo George (City of Leicester)
Under 44 kg Hamza Bin Saud (Golden Gloves) Ivanov Georgi (Chadwell St Mary)
Under 46 kg Dylan Murphy (Hall Green) Frankie Wood (West Ham)
Under 46 kg Zeesham Ahmed (Manor) Kenny Smith (Kent Gloves)
Under 48 kg Marko Voronovs (Hull Boxing Centre) ayton Mulley (Lambton Street)
Under 48 kg Tom Welland (West Ham) Zacharey Phee (Rumbles)
Under 50 kg Jack Cullen (Kirkby) Aman Kumar (Cleary's)
Under 50 kg Jack Lambert (Chadwell St Mary) Herbie Jackson (Guildford)
Under 52 kg Frank Varey (Sharpstyle) Muhammad Ali (Earl Shilton)
Under 52 kg Joshua Crabb (Pound Lane) Olly Jackson (Westree)
Under 54 kg Nelson Birchall (Sharpstyle) Shane Patterson (Wearmouth)
Under 54 kg Freddie Pullen (Newham) Danny Boardman (Golden Ring)
Under 57 kg Shaun Barbakis (Sefton) Ewan O'Sullivan (O'Dells)
Under 57 kg Royston Barney-Smith (Pinewood) Mason Payne (Westree)
Under 60 kg Levi Barnes (Sharpstyle) Jim Smith (Phil Thomas)
Under 60 kg Mohammed Huzaifa (Fairburn) Finley Hardy (PEJ)
Under 63 kg Thomas Smith (Purge) Andra Manning (Phil Thomas)
Under 63 kg Ronnie Nickolas (Hoddesdon) Stephen Gilheaney (Barton Hill)
Under 66 kg Joe Lister (Gladiators) Jack Ross (Tamworth)
Under 66 kg Luan Veras (Islington) immy-Dean Wood (Kent Gloves)
Under 70 kg Harley Kelwick (Titans) Ben Collins (Lions)
Under 70 kg Billy Baxter (Peterborough Police) Charlie Stephens (Guildford)
Under 75 kg Patrick Gavin (Larches and Savick) Zac Nearney (Cleethorpes Trinity)
Under 75 kg Jacob Johnson (Islington) Liam Hawkind (King's)
Under 80 kg Damar (Thomas (Powerday Hooks) Jacob Snow (Queensberry)
Under 80 kg Joe Harris (Technique)
Over 80 kg Khalif Ali (Golden Gloves) Ileyah Constant (Cricklewood)
Over 80 kg Toby Wheeldon (Tamworth) Enriko Itauma (St Mary's)

England Boxing National Junior Championships 2020
2020 | Not contested from semi-final stages onwards because of the national Coronavirus outbreak - semi-finalists/finalists listed in this Roll of Honour
Weight Category Champion Finalist
Junior Cadet Under 46 kg Francis Coope (2nd City, finalist) Dionne Mannion (Marden, finalist)
Under 48 kg Louisa Tunstall (JCs, semi-finalist) Donna Cawley (Gladiators, semi-finalist)
Under 48 kg Niamh Winters (Evolution, semi-finalist)
Under 52 kg Lauren Mackie (Burton Park, semi-finalist) Macy Gardener (Arena, semi-finalist)
Under 53 kg Erin Dilks-Taylor (Freedom, semi-finalist)
Under 54 kg Katie Ryan (Seconds Out, semi-finalist) Maddock McPartland (Larches and Savick, semi-finalist)
Under 54 kg Alexa Smith (Downend, semi-finalist)
Under 57 kg Ellie Kennedy (Wildcard, semi-finalist) Amy Nolan (Right Stuff, semi-finalist)
Under 57 kg Eloise Edwards (Downend, semi-finalist)) Poppy Pritcher (PEJ, semi-finalist)
Under 60 kg Gracie Holland (Priory Park, finalist) Shannon Rochester (Gus Robinson, finalist)
Juniors Under 44 kg Layla Holdsworth (Hunslet, semi-finalist) Courtney Hart (Mayflower, semi-finalist)
Under 44 kg Lavina Ghai (Pinewood, semi-finalist)
Under 46 kg Freya Littlemore (Phoenix Fire, semi-finalist) Sinead Willbye (Phoenix, semi-finalist)
Under 46 kg Aimee Malthouse (Gateway, semi-finalist) Anya Wilson (Blue Flames, semi-finalist)
Under 48 kg Lyla Barduaskas (Legions, semi-finalist) Ebony Jones (Scunthorpe, semi-finalist)
Under 48 kg Libby Ellis (Rumbles)
Under 50 kg Terri Wood (Castleford, semi-finalist) Madeline Gittins (St Paul's, semi-finalist)
Under 50 kg Sinead Fielding (Barnard Castle, semi-finalist) Ruby Waters (Heart of Portsmouth, semi-finalist)
Under 52 kg Lily Henderson (Tommy Coyle's, semi-finalist) Neve Lawson (Seconds Out, semi-finalist)
Under 52 kg Kayleigh Goodwin (Heart of England, semi-finalist) Alexa Bryant (Trowbridge, semi-finalist)
Under 54 kg Jayne Barduaskas (Legions, semi-finalist) Ashleigh Lane (East Middlesbrough, semi-finalist)
Under 54 kg Emily Owens (Churchill's, semi-finalist) Daisey Hewitt (Mackenzie's, semi-finalist)
Under 57 kg Charan Dhesi (East Hull, semi-finalist) Mollie Maher (Phoenix Fire, semi-finalist)
Under 57 kg Lily-May Underwood (Rumbles, semi-finalist)
Under 60 kg Abby Briggs (Hunslet, semi-finalist) Tilly Monaghan (Leam Lane, semi-finalist)
Under 60 kg Katie Doig (Emeralds) Anastasia Butler (West Ham, semi-finalist)
Under 66 kg Maddie Adkins (Bodyshots, semi-finalist) Anouska Freeman (Birtley, semi-finalist)
Under 66 kg Storm Jordan (City of Leicester, semi-finalist) Leah Carter (Parkstone, semi-finalist)
Under 70 kg Mia Horsley (Atherstone, finalist) Amber Moss-Birch (Golden Ring, finalist)

132nd England Boxing National Amateur Championships
April 13, 2019 | Manchester Central (Finals Day) and Harvey Hadden Sports Village, Nottingham (pre quarters, quarters and semis)
Weight Category Champion Finalist
Under 49 kg Conner Kelsall (Tom Hill) Ben Litwin (Turner’s)
Under 52 kg Hamza Mehmood (Hoddesdon) Connor Daly (Islington)
Under 56 kg Ibrahim Nadim (Bury) John O’Meara (Dale Youth)
Under 60 kg Masood Abdulah (Islington) Joe Tyers (Darlington)
Under 64 kg Sam Noakes (Westree) Amaar Akbar (Warrior Breed)
Under 69 kg Harvey Lambert (St Paul’s) Elliot Whale (Nemesis)
Under 75 kg Mark Dickinson (Birtley) Ramtin Musah (Beartown)
Under 81 kg Aaron Bowen (Triumph) George Crotty (Royal Navy)
Under 86 kg Kheron Gilpin (Miguel’s) Ben Jarvis (Redcar)
Under 91 kg Natty Ngwenya (Army) Thomas Pogson (Imps)
Over 91 kg Delicious Orie (Jewellery Quarter) Gideon Antwi (Hoddesdon)

132nd England Boxing National Amateur Championships
April 13, 2019 | Manchester Central
Weight Category Champion Finalist
Under 48 kg Demie-Jade Resztan (New Astley) Rebecca McMullin (Intense)
Under 51 kg Tori-Ellis Willetts (Army) Chloe Watson (Birkenhead Venture)
Under 54 kg Charley Davison (Attleborough) Nina Hughes (Chadwell St Mary)
Under 57 kg Amy Andrew (Haringey) Raven Chapman (Arena)
Under 60 kg Louise Orton (St Mary’s) Kirsty Hill (Cleethorpes Trinity)
Under 64 kg Oriance Lungu (Haringey) Hannah Shield (Birtley)
Under 69 kg Jem Campbell (Islington) Laura Stevens (Far Cotton)
Under 75 kg Jodie Wilkinson (Tigers) Georgia O’Connor (Birtley)
Under 81 kg Cindy Ngamba (Bolton B&G) Carly Ogogo (Salisbury)

England Boxing National Junior Championships 2019
March 23, 2019 | Magna Science and Adventure Centre, Rotherham
Weight Category Champion Finalist
Junior Cadet Under 36 kg Reuben Muston (Whitley) Berkley Moore (Parson’s Cross)
Under 38 kg Edward Smith (Hoddesdon) Joe Miller (Olympian)
Under 40 kg Zac Adams (Leigh) Jack Bacon (Attleborough)
Under 42 kg Frankie Wood (West Ham) Dylan Murphy (Hall Green)
Under 44 kg Nelson Birchall (Sharpstyle) Alfie Hedges (Pinewood)
Under 46 kg Sam Varey (Trowbridge) Harry Burke (Sefton)
Under 48 kg Danny Boardman (GR) Shaun Barbakis (Sefton)
Under 50 kg Miley Cash (Pinewood) Zayan Ahmed (Purge)
Under 52 kg Jim Smith (Phil Thomas) Freddie Pullen (Repton)
Under 54 kg Osama Mohammed (Lions) Owen Sherred (GR)
Under 57 kg Andrew Mannin (Phil Thomas) Tommy Cole (Pinewood)
Under 60 kg Lucas Biswana (Gemini) Ellis Myer (Phil Thomas)
Under 63 kg Matt Knipe (Moss Side Fire) Sonny Flack (Dagenham)
Under 66 kg Jimmy Dean Wood (Kent Gloves) Ellis Taylor (Rectory)
Under 70 kg Prince Dubois (Repton) Henry Rowbotham (HEBA)
Under 75 kg Oliver Rolfe (Repton) AJ Fuller (Windrush Valley)
Under 80 kg Iyaleh Constant (Cricklewood) Joel Blakeley (Droylsden)
Junior Under 36 kg David Adams (Phil Thomas) Haaris Brown (Jennings Gym)
Under 38 kg Callum Drinkald (Wearmouth) Patrick Coleman (Rourkeys)
Under 40 kg Tom Adams-Buckworth (Middlesbrough) Jimmy Burnside (Chesterfield)
Under 42 kg Hamza Uddin (Fearless) Awais Hussain (Woking)
Under 44 kg Frank Varey (Sharpstyle) Bill Harber (Bodyshots)
Under 46 kg Blu Bowers (Pinewood) Khalid Saleh (Kirkdale)
Under 48 kg Shaun Hubbart (Birtley) Ellis Clifton (Priory Park)
Under 50 kg Muhammad Ali (Prospects) Jack McLoughlin (Waterside)
Under 52 kg James Fernley (Lansbury) Codie Smith (Hull BC)
Under 54 kg Cameron Lavery (Impact) Finley James (West Ham)
Under 57 kg Ellis Price (Hunslet) Patrick Doherty (Chadwell St Mary)
Under 60 kg Jude Moore (Downend) Jake Abrol (Sharpstyle)
Under 63 kg Jimmy Lee (Guildford) Mohammed Amiry (Fisher)
Under 66 kg Mark Benham (Blandford) Rai Aayush (Maidstone Ghurkas)
Under 70 kg Marcus Ellis (Huthwaite) Kian Taylor (Westree)
Under 75 kg Teagn Stott (Sheffield BC) Billy Wilson (District Youth)
Under 80 kg Jack Turnbull (Border City) Reece Harris-Mann (Scarborough)
Over 80 kg Enriko Itauma (St Mary’s) Jimmy Gavin (Larches and Savick)

England Boxing National Youth Championships 2019
February 17, 2019 | Spiceball Leisure Centre, Banbury
Weight Category Champion Finalist
Youth Cadet Under 49 kg William Hewitt (Leigh) Robert Dunn (Hendon)
Under 52 kg Roberto Lacourt (Repton) Joe McGrail (ERT)
Under 56 kg Abdul Khan (Bury) Sonny Driscoll (HOP)
Under 60 kg Patris Mughalazi (Hooks) Joe Crawford (Queensway)
Under 64 kg Ted Jackson (St Paul's) Ali Akbar Javid (Bury)
Under 69 kg George Liddard (Billericay) Liam Orme (Weston Warriors)
Under 75 kg Christy Collins (Northside) Adam Olare (Howden)
Under 81 kg Jack Edge (Jimmy Egan's) Muhammed Hasnan Ali (ELBA)
Under 86 kg Ben Gidley (Bakehouse) Ryan Butler (Tom Hill)
Youth Under 49 kg Mykyle Ahmed (Manor) Patrick Hewitt (Leigh)
Under 52 kg Dennis McCann (Repton) Cameron Paul (Pinewood)
Under 56 kg Adan Mohammed (Repton) Edward Hardy (Highfields)
Under 60 kg Adam Azim (Pinewood) Jay Turner (Frankie Gavin's)
Under 64 kg Jack Oliphant (Bodyshots) Huey Malone (Christ the King)
Under 69 kg Clark Smith (Timperley) Thomas Varey (Trowbridge)
Under 75 kg Dan Toward (Birtley) John Hedges (Hoddesdon)
Under 81 kg James Metcalf (Ingle's) Josh Martin (Stoke Staffs)
Under 86 kg Beni Mondua (Edmonton Eagles) Jada Blaze Letman-White (Freedom)
Under 91 kg Reece Sloan (Salisbury) Hunzla Hamzah (Jewellery Qtr)
Over 91 kg William Howe (Phil Thomas) Brooklyn Chamberlain (Western Warriors)