Showing results for Male

England Boxing National Schools Championships 2021
September 25, 2021 | Vertu Motors Arena, Newcastle
Weight Category Champion Finalist
Cadet Under 28 kg Elijah Smith (Burton Park) London Bounsou (West Ham)
Under 30 kg Klay Munday (Sunderland) Charlie Ward (Pinewood)
Under 32 kg Jim Wilson (Phil Thomas) Jaylen Powell (Factory)
Under 34 kg Simon O'Donnell (Pinewood) Aljaz Uwisekhan (Capitol)
Under 36 kg Archie Coates (Rainham) Jake Alagoa (West Hill)
Under 38 kg Billy Kane Watts (Repton) Brayden Dyer (2nd City)
Under 40 kg Danny Lee (Birtley) Michael Cash (Rumbles)
Under 42 kg Yashua Fleming (TM Boxing) Luke Moore (Henry's)
Under 44 kg Tony Preston (Everton Red Triangle) James Jordan (Newark)
Under 46 kg Harvey Salomino (Hebden Bridge) David Reed (Pinewood)
Under 48 kg Archie Fleming (Powerday Hooks) Sam Evans (Wirral CP)
Under 50 kg Alfie Donnison (Aintree) Keenan O'Connor (Derby City)
Under 52 kg Henry Dennard (Albion) Ruben Taylor (South Derbyshire)
Under 54 kg Hussain Zaman (Wakefield Trinity) Rocky Maguire (Macclesfield)
Under 56 kg William Loveridge (Sporting Ring) Alfie Til (Great Wyrley)
Under 62 kg Joseph Harthill (Priory Park) Michael Winter (Rumbles)
Class A Under 30 kg Jamie Preston (Rotunda) Morgan Skyme (Wiseman)
Under 32 kg Alfie Taylor Satchell (Everton Red Triangle) Isaac Ward (Ward Deagnans)
Under 34 kg Dean Goodearl (Rainham) Lewis Cook (Chadwell St Mary)
Under 35.5 kg Lewis Coaston (Redcar) Bill Connors (Pinewood)
Under 37 kg George Ralph (Rainham) Tommy Lee Homer (Darlington)
Under 38.5 kg Isaac Rye (Phil Thomas) Johnny Connors (West Ham)
Under 40 kg Frank Smith (Rainham) Richard Ward (Phil Thomas)
Under 41.5 kg Humza Malik (Repton) Patrick Purcell (Pleck)
Under 43 kg Noah Barney-Smith (Sporting Ring) Connall Farrell (Birkenhead Venture)
Under 44.5 kg Trey King (Mikey's) Benny Tokeley (West Ham)
Under 46 kg Deacon Killick (Trowbridge) Josh Whewell (Gemini)
Under 48 kg Charles Leason (St Paul's) Paddy McDonagh (White Hart Lane)
Under 50 kg Amanollah Sahak (Repton) Ishmail Esa (Technique)
Under 52 kg Tom Connors (Synwell) Louie Kennedy (Salisbury)
Under 54 kg Anthony McCarthy (Smallholdings) John Boy Hodgkins (Mikey's)
Under 56 kg Johnny Crittenden (Pinewood) Cianan Campbell (Islington)
Under 59 kg Bailey Wilding (Mikey's) Max Pipkin (Rosehill)
Under 62 kg Mohammad Ismail (Fearless) Sahd Iqbal (Eastburn)
Under 65 kg Rocco Pulling (Track and Fitness) Jamie Smith (Sporting Ring)
Under 68 kg Luke Harper (Weedon) Shay Pinnington (Birkenhead Venture)
Under 72 kg Tobias Taylor (New Saints) Jack Morgan (Technique)
Under 105 kg Sereno Denham (Prospects) Freddie Simon (Prospects)
Class B Under 32 kg Gary Sigery (Burton Park) Saker Jayden (Chalvedon)
Under 34 kg Jorge Thompson (Middlesbrough) Jack Hayes (Seacroft)
Under 35.5 kg Mobeen Hussain (True Boxing) Denny Moore (West Kingsdown)
Under 37 kg Tom Saunders (Rumbles) James Smith (Rourkey's)
Under 38.5 kg Patrick Cunningham (Powerday Hooks) John Doran (Heart of Portsmouth)
Under 40 kg Eddie Doherty (Sporting Ring) Ashten Dwyer (Accrington Lions)
Under 41.5 kg Emal Hamdan (Repton) Leo Myers (Phil Thomas)
Under 43 kg William Ball (Repton) Jed Baker (Torbay)
Under 44.5 kg Jake Brown (Olympian) Tommy Boylan (Rosehill)
Under 46 kg Mohammad Safari (The Ring) Dylan Gray (District Youth)
Under 48 kg Liam Davie (Jimmy Egan's) Joe Penfold (West Warriors)
Under 50 kg Tommy Dighton (Bodyshots) John Doe (New Saints)
Under 52 kg William Howard (Rainham) Tony Saunders (Chadwell St Mary)
Under 54 kg Adam Macca (Rumbles) Ollie Strand (Leicester City)
Under 56 kg Bradley Smith (Bishop Auckland) Stephen Chadwick (Lee Jones)
Under 59 kg Frankie Thompson (Bridlington) Tommy Thompson (Hoddesdon)
Under 62 kg Kevin Richardson (Houghton) Teo Miles (Barton Hill)
Under 65 kg John Valler (Pinewood) Raegan Adamson (TGs)
Under 68 kg John McDonagh (Ardwick Lads) Riley Edison (Legions)
Under 72 kg John Joe Carrigan (Border City) Drew Doherty (Tommy Coyle)
Under 76 kg Leo Atang (Legions) Georgie Ives (West Ham)
Under 80 kg Kejai Bryan (Islington) Mason Butcher (Pinewood)

England Boxing National Junior Championships 2021
October 30, 2021 | Hereford Sixth Form College
Weight Category Champion Finalist
Cadet Under 38 kg Tony Curtis (Rumbles) Andrew Walsh (Purge)
Under 42 kg Harry Penny (West Ham) Yusuf Uddin (Fearless)
Under 44 kg Joey Saunders (Pinewood) Martin Rooney (Repton)
Under 46 kg Louis Szeto (Gemini) Muhammad Al Harbi (Hi-Tech)
Under 48 kg Zayn Ahmed (Pinewood) Roman Singh Digwa (Moss Side Fire)
Under 50 kg Musa Sheikh (Fairbairn) Dean Peet (Rotunda)
Under 52 kg Shae Gowler (Peterborough Police) John Wilson (Phil Thomas)
Under 54 kg Luke Rodda (West Ham) Lewis Haury (JC’s)
Under 57 kg Callum Seedhouse (Great Wyrley) Zayn Sadiq (Pinewood)
Under 60 kg Frank Middleton (West Ham) Sam Hardy (Newark)
Under 63 kg Nathan Barrett (Powerday Hooks) Ryan Scotland (Wodensborough)
Under 66 kg Charlie Brown (West Ham) Ashton Duncan (Thames Valley)
Under 70 kg Joe Cooper (Pinewood) Tommy Dolan (Barton Hill)
Under 75 kg Charlie Cooper (Newham) Bernie McDonagh (Ardwick Lads)
Under 80 kg Connor McCormack (Chichester) Alfie Baker (Peterborough Police)
Junior Under 40 kg Riley Murray (West Ham) Luqman Siddique (True BC)
Under 42 kg John Tom Varey (Box Smart Elite) Joe Padget (Sunderland)
Under 44 kg Lewis Cocksey (Jimmy Egan’s) Albert Collins (Scunthorpe)
Under 46 kg Leighton Birchall (Sharpstyle) Danish Ahmed (True BC)
Under 48 kg Joshua Jarvis (West Ham) Mike Tallon (Lee Jones)
Under 50 kg Cain Alexander (Rotunda) Leo Wood (Guildford)
Under 52 kg Recardo Jenkins (Kirkby) Brad Archbold (Wearmouth)
Under 54 kg Jimmy Doherty (Newham) Joseph Young (Purge)
Under 57 kg Thomas Varey (Sharpstyle) Chase Loveridge (Pinewood)
Under 60 kg Billy Cooper (Chadwell St Mary) George Peacock (Barnard Castle)
Under 63 kg Dan Kerrigan (Box Smart Elite) Aaron Bird (Olympian)
Under 66 kg Ellis Panter (Burton Park) yrone Cross (Westree)
Under 70 kg Emmanuel Buttigieg (Newham) Roger Draper (Pinewood)
Under 75 kg Anthony Connors (West Ham) Derelle McKenzie (Hall Green)
Under 80 kg Ethan Moore (Downend) Joe Hodgkinson (Olympian)
Over 80 kg Dempsey McManus (Wodensborough) Jack Blencowe (Kingfisher)

England Boxing National Junior Development Championships 2021
October 30, 2021 | Hereford Sixth Form College
Weight Category Champion Finalist
Class A Under 40 kg Liam Warren (Acocks Green) Alfie Collard (Hastings)
Under 42 kg Tyler McIntyre (JC’s) Zerrel Gordon (Guildford)
Under 44 kg Eishay Parmer (Leicester Lightning) Theo Towns (Kenton)
Under 46 kg Niall Tee (Far Cotton) Hadley Binskin (PEJ)
Under 48 kg Mallacki McHale (Middlesbrough) Billy Macey (West Ham)
Under 50 kg Patrick Connors (Sporting Ring) Joe Turner (Halifax)
Under 52 kg Melad Aziz (Bodyshots) Donovan Ahearn (Hodbox)
Under 54 kg Jayden Hook (Billericay) Anton Taylor-Dalmeida (Belvedere)
Under 57 kg Mohamed Dergoul (Powerday Hooks) Patrick Nevin (King’s Heath)
Under 60 kg Harry Burke (Gateway) Jimmy Sheridan (Newham)
Under 63 kg Teddy Cerda (Smokey’s) Lewis Robinson (Gemini)
Under 66 kg Reece Baker (Phoenix Fire) Harry Huntley (Hartlepool Catholic)
Under 70 kg Paddy Rooney (Newham) Aeron McDonald (Aston)
Under 75 kg Johnny Butcher (Stables) Chrissace Mendez (Gladiators)
Under 80 kg Tom Crust (Beartown) Harry Crawford (Maldon)
Over 80 kg Arthur Mattock (Newham) Lleyton Kirman (St Paul’s)
Class B Under 46 kg Luke Quinlan (Team Greaves) Felix Fitzharris (Repton)
Under 48 kg Leon Burns (Birkenhead Venture) Jayden Salkey (Lucky Gloves)
Under 50 kg Joby Smith (Newham) Aneeq Ghani (Purge)
Under 52 kg Matty Attrell (Newham) Ahmed Mohamoud (Fearless
Under 54 kg Lewis Guy (Cambois Miners) Carlos Denith (Stockbridge)
Under 57 kg Harvey Speight (Training Cave) Jacore Collins-Austin (Blackbird Leys)
Under 60 kg Harvey Orriss (Guildford) John Price (Purge)
Under 63 kg Kian Dixon (Shildon) Anthony McDonagh (West Ham)
Under 66 kg Harry Homer (2nd City) Alfie Tilson (Hockley)
Under 70 kg James Dean Fury (M31 Boxing) Dennis Whittington (Moulescoomb)
Under 75 kg Harry Loughlin (Kenton) Osmaan Sharifi (Leicester Lightning)
Under 80 kg Zeph Buxton (Finchley) Napoleon Spahiu (Rumbles)
Over 80 kg Gideon Anaba (Doncaster Plant) Jon Tom Kerry (Thetford)

England Boxing National Youth Championships 2021
November 26, 2021 | Spiceball Leisure Centre, Banbury
Weight Category Champion Finalist
Youth Development, Under 49 kg Alex Hubery (Shildon) Ben Sica (Guildford)
Under 52 kg Regan Jackson-Smith (Halstead Essex Uni) Herbie Jackson (Guildford)
Under 56 kg Jay Van-Gelder (Studio) Freddie Marshall (Rainham)
Under 60 kg Louie Ward (Rainham) Buddy Evans (Wirral CP)
Under 64 kg Saqib Mehmood (Strike 06) Sam Keast (Tamworth)
Under 69 kg Jude Percival (Wearmouth) Harley Turner (Northampton)
Under 75 kg Micah Michaels (Repton) Chris Mulunda (Millennium)
Under 81 kg Carl Smith (West Wynthenshaw) Tommy Goldsmith (Creekside)
Under 86 kg Harley Carberry (Billingham) Ali Mohammed (Stonebridge)
Over 91 kg Charlie Dykes (Moulsecoomb) Toby Wheedon (Tamworth)
Youth Cadet, Under 52 kg Darcy Freeman (Burntwood Platinum) Dylan Curtis (Newham)
Under 56 kg Tom Welland (West Ham) Sam Norris (Stockbridge)
Under 60 kg Jack Lambert (Laisterdyke) Kai Battista (Wearmouth)
Under 64 kg Levi Barnes (Sharpstyle) Osama Mohammed (Lions)
Under 69 kg Jim Smith (Box Smart Elite) Jimmy Wood (Rainham)
Under 75 kg Luke Turner (Phoenix Fire) Henry Rowbotham (Hartlepool Elite)
Under 81 kg Vinny Huczmann (Leicester Lightning) Ben Collins (Lions)
Youth, Under 46 kg Reece Readshaw (Phil Thomas) Haaris Brown (Rotunda)
Under 49 kg Lee Rogers (Birtley) Lewis Noakes (Hall Green)
Under 52 kg Shaun Huddart (Birtley) Hamza Uddin (Fearless)
Under 56 kg Frankie Wood (West Ham) Hassan Ishaq (Lucky Gloves)
Under 60 kg Codie Smith (Hull BC) Giorgio Visioli (West Ham)
Under 64 kg Odel Kamara (Salisbury) Ram Singh (Repton)
Under 69 kg Callum Makin (Kirkdale) Lewis Lawton (Impact)
Under 75 kg Darren Littlewood (Parson Cross) Kieran McDaid (Jimmy Egan’s)
Under 81 kg Isaac Okoh (Chadwell St Mary) Reece Harris-Mann (Scarborough)
Under 86 kg Teagn Stott (Sheffield BC) Zac Nearney (Cleethorpes Trinity)
Under 91 kg Mohammed Taleb (Stonebridge) Danny Edwards (St Austell)

England Boxing National Junior Championships 2020
2020 | Not contested from semi-final stages onwards because of the national Coronavirus outbreak - semi-finalists/finalists listed in this Roll of Honour
Weight Category Champion Finalist
Junior Cadet Under 36 kg Leon Burns (Birkenhead Venture) Connor Outing (Boston Town)
Under 36 kg Felix Fitzharris (Repton) Lloyd Macklin (Devonport)
Under 38 kg Mikey Tallon (Transport) Bernard Mongan (Bridgewater Salford)
Under 38 kg Ethan Rutter (2nd City) Tony O'Donnell (Powerday Hooks)
Under 40 kg Quie Coleman (Rourkey's) Joe Webb (Priory Park)
Under 40 kg Imran Shirazi (Peterborough Police) Francie Coyle (West Ham)
Under 42 kg Lewis Smith (Purge) Brandon Strand (City of Leicester)
Under 42 kg Paddy Ward (Pinewood) Johnny Fitzharris (Repton)
Under 44 kg Ricardo Jenkins (Kirkby) Mohammed Suleman (Eastside)
Under 44 kg Connor Mitchell (West Ham) Sonny Nash (POW)
Under 46 kg Jack Perrin (Salford City) Joshua Rose (Hall Green)
Under 46 kg Ben Coates (West Ham) Sonny Baker (Torbay)
Under 48 kg Paul Graham (Lee Jones) Ethan Gilmore (District Youth)
Under 48 kg Ethan White (Hoddesdon) Talan James (Intense)
Under 50 kg Leighton Maher (Gemini) William Spalding (Bedlington)
Under 50 kg Tommy O'Donnell (Powerday Hooks) Ronnie Morrow (Minster GG)
Under 52 kg Liam Lowe (Runcorn) Jamie Hall (White Hart Lane
Under 52 kg Sebastian Webber (City of Leicester) Jack Carter (Wiseman)
Under 54 kg Aaron Bird (Olympian) Dan Kerrigan (Sharpstyle)
Under 54 kg Billy Cooper (Pound Lane) John Smith (Sporting Ring)
Under 57 kg Billy Hervey (Team Kaobon) Mason Lodge (Wearmouth)
Under 57 kg Levi Crabb (Pound Lane) Lewis Fleming (Golden Ring)
Under 60 kg Charlie Goffett (Croxteth) Lewis Whelan-Barone (Repton)
Under 60 kg Ellis Panter (Burton Park) Jason Frayling (Trowbridge)
Under 63 kg Kane Morrison (Whitby) Michael O'Regan (2nd City)
Under 63 kg Emmanuel Buttigieg (Newham) Dennis Whittington (Moulescoomb)
Under 66 kg John Mongons (Collyhurst and Moston) Tom Robinson (Tamworth)
Under 66 kg Anthony Connors (West Ham) Kayden Rudman (King's)
Under 70 kg Zaid Maniar (KBW) Derelle McKenzie (Hall Green)
Under 70 kg Harrison Trotter (Gateway) Bobby Wallace (Belvedere)
Under 75 kg Troy Richmond (Sandygate) Joe Hodgkinson (Olympian)
Under 75 kg Jack Blencowe (Kingfisher) Scott Anthony (Pinewood)
Under 80 kg Dempsey McManus (Wodensborough) Malachi Floerdew (Progress)
Under 80 kg Ethan Moore (Downend) Maurice Thomas (POW)
Over 80 kg Jesse Harris (St Mary's, finalist)
Junior Under 36 kg Naz Brown (Kirkby) Arthur Tyler (Bury)
Under 36 kg David Varey (Purge) Aiden Whiting
Under 38 kg Jack Stewart (Redcar) Harris Brown (Kirkby)
Under 38 kg Scott Stannard (Sudbury) Reuben Muston (Whitley)
Under 40 kg Joshua Naylor (City of Hull) Jimmy Doherty (Chadwell St Mary)
Under 40 kg Leo Wood (Guildford)
Under 42 kg Owen Kettley (Hull Boxing Centre) Callum Drinkald (Wearmouth)
Under 42 kg Paddy Rooney (Repton)
Under 44 kg Thomas Varey (Sharpstyle) Denaeo George (City of Leicester)
Under 44 kg Hamza Bin Saud (Golden Gloves) Ivanov Georgi (Chadwell St Mary)
Under 46 kg Dylan Murphy (Hall Green) Frankie Wood (West Ham)
Under 46 kg Zeesham Ahmed (Manor) Kenny Smith (Kent Gloves)
Under 48 kg Marko Voronovs (Hull Boxing Centre) ayton Mulley (Lambton Street)
Under 48 kg Tom Welland (West Ham) Zacharey Phee (Rumbles)
Under 50 kg Jack Cullen (Kirkby) Aman Kumar (Cleary's)
Under 50 kg Jack Lambert (Chadwell St Mary) Herbie Jackson (Guildford)
Under 52 kg Frank Varey (Sharpstyle) Muhammad Ali (Earl Shilton)
Under 52 kg Joshua Crabb (Pound Lane) Olly Jackson (Westree)
Under 54 kg Nelson Birchall (Sharpstyle) Shane Patterson (Wearmouth)
Under 54 kg Freddie Pullen (Newham) Danny Boardman (Golden Ring)
Under 57 kg Shaun Barbakis (Sefton) Ewan O'Sullivan (O'Dells)
Under 57 kg Royston Barney-Smith (Pinewood) Mason Payne (Westree)
Under 60 kg Levi Barnes (Sharpstyle) Jim Smith (Phil Thomas)
Under 60 kg Mohammed Huzaifa (Fairburn) Finley Hardy (PEJ)
Under 63 kg Thomas Smith (Purge) Andra Manning (Phil Thomas)
Under 63 kg Ronnie Nickolas (Hoddesdon) Stephen Gilheaney (Barton Hill)
Under 66 kg Joe Lister (Gladiators) Jack Ross (Tamworth)
Under 66 kg Luan Veras (Islington) immy-Dean Wood (Kent Gloves)
Under 70 kg Harley Kelwick (Titans) Ben Collins (Lions)
Under 70 kg Billy Baxter (Peterborough Police) Charlie Stephens (Guildford)
Under 75 kg Patrick Gavin (Larches and Savick) Zac Nearney (Cleethorpes Trinity)
Under 75 kg Jacob Johnson (Islington) Liam Hawkind (King's)
Under 80 kg Damar (Thomas (Powerday Hooks) Jacob Snow (Queensberry)
Under 80 kg Joe Harris (Technique)
Over 80 kg Khalif Ali (Golden Gloves) Ileyah Constant (Cricklewood)
Over 80 kg Toby Wheeldon (Tamworth) Enriko Itauma (St Mary's)

England Boxing National Development Championships 2019
October 26, 2019 | Spiceball Leisure Centre, Banbury
Weight Category Champion Finalist
Junior Class A Under 38 kg Joshua Naylor (City of Hull) Isaac Havvas (Donnington)
Under 42 kg Georgi Ivanov (Chadwell St Mary) Brandon Ross (Love ABC)
Under 44 kg Amir Khan (Acocks Green) Ibrahim Khan (Metro)
Under 46 kg Dillon Curtis (Pound Lane) Akiem King (Warley)
Under 48 kg Zack Phee (Rumbles) Harvey Trainor (Jimmy Egan's)
Under 50 kg Harris Zaman (Middlesbrough) Owen Aspell (Bulmershe)
Under 52 kg Freddie Marshall (Repton) Connor Hughes (Headland)
Under 54 kg Mason Payne (Westree) David Peach (Great Wyrley)
Under 57 kg Louie Ward (Repton) Patrick Lloyd Smith (Rydal)
Under 60 kg Bobby Julienne (Northolt) Aftkar Arman (Grainger Park)
Under 63 kg Louie Muldowney (Odyssey) Jude Percival (Wearmouth)
Under 66 kg Micah Michaels (Repton) Harley Kelwick (Titans)
Under 70 kg Marc Haughan (Carlisle Villa) Sonny Flack (Dagenham)
Under 75 kg Patrick Gavin (Larches and Savick) Alfie Cribbens (Tenterden)
Under 80 kg Damar Thomas (Powerday Hooks) Fraser Liles (Meanwood)
Over 80 kg Danny Edwards (St Austell) Khalif Ali (Golden Gloves)
Junior Class B Under 38 kg Alex Hubery (Shildon) Jenson Williams (Hall Green)
Under 40 kg Fraser Armstrong (Leicester Lightning) Tareq Ahmed (Lansbury)
Under 42 kg Lewis Benson (KBW) Trez Thomas (Holland Shore)
Under 46 kg Daniel Grainger (Bishop Auckland) Reegan Jackson-Smith (Essex Uni)
Under 48 kg Jay Van Gelder (Studio) Irtaza Ahmed (High Wycombe)
Under 50 kg Samuel Wall (Mikey's) Henry Killesten (The Ring)
Under 52 kg Kieron Doran (Manor) Jack Deangelis (Hastings)
Under 54 kg Hassan Ishaq (Lucky Gloves) Corey Scott (Technique)
Under 57 kg Tom Jones (Lions) Tommy Flack (Eastgate)
Under 60 kg Harvey Fletcher (Kings Heath) Saqib Mehmood (Strike 06)
Under 63 kg Ned Minter (Norwich Lads) Connor Meenan (O'Dells)
Under 66 kg Josh Cuthbertson (Phil Thomas) Oscar Kusmirek (Kings)
Under 70 kg Ben Taylor (Exhall) Manny Mohammed (Mid Essex)
Under 75 kg Luke O'Brien (Moulescoomb) Dillon Condel (Redcar)
Under 80 kg Kai McDonald (Fusion) Badra Toure (Golden Gloves)
Over 80 kg Billy Hipperson (Eastbourne) Connor Young (Old Hill)