You are here: Home / Competitions / Roll of Honour / Gender / Male Championships / Male Youth Development / Gender
Male Championships / Female Championships
England Boxing National Youth Development Championships 2021
November 27, 2021 | Spiceball Leisure Centre, BanburyWeight Category | Champion | Finalist |
Under 49 kg | Alex Hubery (Shildon) | Ben Sica (Guildford) |
Under 52 kg | Regan Jackson-Smith (Halstead Essex Uni) | Herbie Jackson (Guildford) |
Under 56 kg | Jay Van-Gelder (Studio) | Freddie Marshall (Rainham) |
Under 60 kg | Louie Ward (Rainham) | Buddy Evans (Wirral CP) |
Under 64 kg | Saqib Mehmood (Strike 06) | Sam Keast (Tamworth) |
Under 69 kg | Jude Percival (Wearmouth) | Harley Turner (Northampton) |
Under 75 kg | Micah Michaels (Repton) | Chris Mulunda (Millennium) |
Under 81 kg | Carl Smith (West Wynthenshaw) | Tommy Goldsmith (Creekside) |
Under 86 kg | Harley Carberry (Billingham) | Ali Mohammed (Stonebridge) |
Over 91 kg | Charlie Dykes (Moulescoomb) | Toby Wheedon (Tamworth) |
England Boxing National Senior Development Championships 2021
December 11, 2021 | University of East London's SportsDockWeight Category | Champion | Finalist |
Under 49 kg | Amaan Khayer (Limehouse) | Josh Millington (Army) |
Under 52 kg | Jaden Cayenne (Acocks Green) | Tom Teers (Amalgamated) |
Under 56 kg | Darren Bailey (Dagenham) | Reagan Oliver (Aston) |
Under 60 kg | Dettori Brown (ELBA) | Brandon Lynch (Pat Benson’s) |
Under 64 kg | Cameron McKay (White Hart Lane) | Hakeem Suleman (Natural Progression) |
Under 69 kg | Amara Kabba (Triumph) | Bilal Berkoun (All Stars) |
Under 75 kg | Kyle Tullin (Oldham) | Altair Gomes (Smokey’s) |
Under 81 kg | Oladimeji Shittu (Five Star) | Akil Knight (Jennings Gym) |
Under 86 kg | Chidi Amanwa (Britania) | Haiden Bell (High Fell) |
Under 91 kg | Aaron Robinson (Wellington) | Joshua Antonio (Kent Gloves) |
Over 91 kg | Brian Muwenge (All Stars) | Arlo Stephens (York) |
England Boxing National Senior Development Championships 2021
December 11, 2021 | University of East London's SportsDockWeight Category | Champion | Finalist |
Under 48 kg | Seema Aggarwal (Repton) | Leah Gunton (Gunton’s) |
Under 51 kg | Chelsea Estelle (Repton) | Lynsey Perrin (RG Boxing) |
Under 54 kg | Seul-Bee Lee (Met Police) | Rachel Hughes (Royal Air Force) |
Under 57 kg | Ellie Hellewell (St Peter’s) | Emma Baghurst (St Ives) |
Under 60 kg | Sarah Leckey (Churchill’s) | Eleanor Boutell (Bilborough) |
Under 64 kg | Laura Carron (Royal Leamington Spa) | Amy Templeton (Lambton Street) |
Under 69 kg | Bree Burberry (Manor) | Courtney George (Rainham) |
Under 75 kg | Rhiannon Roberts (South Wye) | Leanne Gardiner (Brookside) |
Under 81 kg | Demi Carter (Churchill’s) | Megan Hill (Team Kaobon) |
Over 81 kg | Roha Hudson (Wellington) | Kat Stanworth (Bright Star) |
133rd England Boxing National Amateur Championships
December 11, 2021 | University of East London's SportsDockWeight Category | Champion | Finalist |
Under 51 kg | Savannah Stubley (Empire) | Tayla Rushton (Box Smart Elite) |
Under 54 kg | Olivia Holmes (Rotunda) | Holly Heffron (Hall Green) |
Under 57 kg | Sameenah Toussaint (New Kings) | Roni Dean (Thetford Town) |
Under 60 kg | Hannah Robinson (PS Boxing) | Jessica Barry (Christ The King) |
Under 64 kg | Jem Campbell (Islington) | Sarah Dunne (Metro) |
Under 69 kg | Jodie Wilkinson (Tigers) | Lucy Kisielewska (Army) |
Under 75 kg | Cindy Ngamba (Halliwell) | Jerry-Lee Palmer (West Warks) |
133rd England Boxing National Amateur Championships
December 11, 2021 | University of East London's SportsDockWeight Category | Champion | Finalist |
Under 49 kg | Ellis Trowbridge (Hodbox) | Ibrahim Kola (Metro) |
Under 52 kg | Eryk Ciureja (Fenland Sparta) | Yusuf Thahmin (Haringey) |
Under 56 kg | Billy Adams (Dagenham) | Josh Babb (Ward Degnan’s) |
Under 60 kg | Patris Mughalzai (Powerday Hooks) | Joe McGuinness (Jimmy Egan’s) |
Under 64 kg | Ibraheem Sulaimaan (Eastside) | Owen Durnan (Manor) |
Under 69 kg | Patrick Hewitt (Leigh) | Owen Rees (Birtley) |
Under 75 kg | Ramtin Musah (Beartown) | Billy Le Poullain (Amalgamated) |
Under 81 kg | Aaron Bowen (Box Smart Elite) | Omar Augustine (Earlsfield) |
Under 86 kg | Carnell Brown (Army) | Joel Aminu (Sheffield City) |
Under 91 kg | Patrick Brown (Moss Side Fire) | Thomas Pogson (Skegness) |
Over 91 kg | Ike Ogbo (Border City) | Harvey Dykes (Hillcrest) |
England Boxing National Youth Development Championships 2022
October 23, 2022 | Spiceball Leisure Centre, BanburyWeight Category | Champion | Finalist |
Under 50 kg | Millie Addison (Hartlepool Headland) | Keira Whitlock (Rotunda) |
Under 52 kg | Lavina Ghai (Pinewood) | Melissa Tout (Stratford Upon Avon) |
Under 54 kg | Hannah-May Anderson (Peterborough Police) | Lily Palmer (Finchley) |
Under 57 kg | Kyra Davies (South Cheshire) | Charlotte Emmett (Paramount) |
Under 60 kg | Joan Babalola (Belvedere) | Tierney Backland (Weedon) |
Under 66 kg | Zoe MacDonald (Houghton) | Annika Yates (The Rock) |
England Boxing National Schools Championships 2023
May 14, 2023 | Guildford SpectrumWeight Category | Champion | Finalist |
Cadet, Under 28 kg | Richard McCann (West Ham) | Olbie Hare (Rumbles) |
Under 30 kg | Luca Antonio (Sporting Ring) | Tristan Isaacs (Pinewood) |
Under 32 kg | Tommy Catanach (Newham) | Tommy Connors (Synwell) |
Under 34 kg | David Waller (West Ham) | Romeo Smith (Sporting Ring) |
Under 36 kg | John O’Hanlon (Newham) | Ashton Green (Hall Green) |
Under 38 kg | Jayden Price (Truth) | Faide Alexiuk (Finest) |
Under 40 kg | John Elam (Platinum) | Frank Manser (Ropes and Glory) |
Under 42 kg | Daniel Roberts (JC’s) | Tyla Doherty (Sporting Ring) |
Under 44 kg | Jagga Iftkhar (Fearless) | Brooklyn Charlotte (Holmes Chapel) |
Under 46 kg | John Coverdale (Epic GG) | Jack Creighton (West Ham) |
Under 48 kg | Archie Wilson (Rainham) | Thomas Ward (Golden Gloves Burslem) |
Under 50 kg | Evander Dickinson (Birtley) | Bobby Sussex (Smokey’s) |
Under 52 kg | Bernie McDonagh (Northside) | Cole Speed-Ransey (Cleethorpes Trinity) |
Under 54 kg | Zidane Tazeem (Midlands) | Oliver Tate (Winchester) |
Under 59 kg | Regan Whay (Rayne) | Bernie Mongon (Ardwick Lads) |
Under 65 kg | Levi Valler (Pinewood) | Mateos Cabanga (Devonport) |
Male Class A, Under 30 kg | Larry Rooney (Sporting Ring) | Freddie Roast (Dagenham) |
Under 32 kg | Peter Brede (Albion) | Frank Johnson (Sporting Ring) |
Under 34 kg | Frank Ball (Repton) | James Lee (Southampton) |
Under 36 kg | John Moloney (Pinewood) | Cole Morgan (Wirral CP) |
Under 38 kg | William Saunders (Hoddesdon) | Paddy Rooney (Trowbridge) |
Under 40 kg | Charlie Keet (Heart of Portsmouth) | Jimmy Lee (Frank Bruno) |
Under 42 kg | Azaan Hussain (Purge) | Crosswell Barty (Darlington) |
Under 44 kg | Logan Palmer (Tommy Coyle) | Duran Coulson (Birtley) |
Under 46 kg | Frankie Smith (Rainham) | Rogan Pitt (Billingham) |
Under 48 kg | Caiden Cairns (Washington) | William Saunders (Sturminster) |
Under 50 kg | Billy-Dean Smith (Repton) | Levi Smith (Worcester City) |
Under 52 kg | Sean Finney (Selby) | Robert Morton (Epic GG) |
Under 54 kg | Otis Pearson (Newark) | Bronson Butt (PS Boxing) |
Under 57 kg | Ivor Lee (Manor) | Matty Mia (Gateway) |
Under 60 kg | Doninick Barrett (Cricklewood) | Finley Gunn (Riddings) |
Under 70 kg | Riley Gunn (North Star) | N/A |
Class B, Under 32 kg | Elijah Smith (Pinewood) | Daud Malik (TM Boxing) |
Under 34 kg | Tommy Stanley (Newham) | Charlie Ward (Pinewood) |
Under 36 kg | Mason Watson (Birtley) | James Khan (Hoddesdon) |
Under 38 kg | Simon O’Donnell (Pinewood) | Bronson Hall (Laisterdyke) |
Under 40 kg | Isa Hussain (Longsight) | Tyler Loveridge (Pinewood) |
Under 42 kg | Kai Walsh (Bodyshots) | Aimus Peckham (Ropes and Glory) |
Under 44 kg | Owen McCann (Rainham) | Michael Cash (Sporting Ring) |
Under 46 kg | Danny Lee (District Youth) | Brayden Dyer (Second City) |
Under 48 kg | Yashua Fleming (TM Boxing) | Cee J Thompson (Phil Thomas) |
Under 50 kg | Albert McLeary (Bodyshots) | John-Paul Miller (Carlisle Villa) |
Under 52 kg | Danny McLaughlin (Pinewood) | Ashton Innes (The Legions) |
Under 54 kg | Davie McDonagh (Northside) | Danny Smith (Swinton) |
Under 57 kg | Sonny Hollingsworth (Billingham) | Kevin Rogers (Sheffield City) |
Under 60 kg | Luke Moore (Henry’s) | Jag Singh (Chadwell St Mary) |
Under 63 kg | William Loveridge (Sporting Ring) | Alexander Fares (All Stars) |
Under 66 kg | Hughie-Lee Nevin (Boxing Stables) | John Hierons (Hockley) |
Under 70 kg | Henry Dennard (Albion) | Alfie Driver (Hillcrest) |
Under 80 kg | Callum Barrett (Powerday Hooks) | Jamie Barrett (High Wycombe) |
England Boxing National Youth Championships 2020
March 1, 2020 | Sports Connexion, Coventry (quarter-finals and semi-finals) Birtley ABC (semi-finals and finals)Weight Category | Champion | Finalist |
Youth Cadet Under 43 kg | Trez Thomas (Holland Shore) | Lewis Benson (KBW) |
Under 46 kg | Patrick Coleman (Rourkey's) | Daniel Grainger (Bishop Auckland) |
Under 49 kg | Shaun Huddart (Birtley) | Alby Hill (Chadwell St Mary) |
Under 52 kg | Jack Dryden (Birtley) | Mark Cooper (Pinewood) |
Under 56 kg | Finley James (West Ham) | Cameron Lavery (Impact) |
Under 60 kg | Kai Hardiker (Moss Side Fire) | Jayedul Islam (Repton) |
Under 64 kg | Francie Cooper (Pound Lane) | Alfie Gaskin (Hoddesdon) |
Under 69 kg | Kieran McDaid (Jimmy Egan’s) | Leon Harris (Wearmouth) |
Under 75 kg | Isaac Okoh (Chadwell St Mary) | Lewis Varey (Trowbridge) |
Under 81 kg | Vinnie Wadey (Moulsecombe) | Martin Mongons (Collyhurst) |
Under 86 kg | Connor Young (Oldhill) | Jimmy Gavin (Larches and Savick) |
Youth Under 46 kg | Harry Mullins (Churchill’s) | Jimmy-Dean Lee (Pinewood) |
Under 49 kg | Mykyle Ahmed (Manor) | Daniel Jackson (Barnard Castle) |
Under 52 kg | Jack Turner (Croxteth) | Sahil Khan (Merridale) |
Under 56 kg | Billy Adams (Dagenham) | Charlie Hickford (Hoddesdon) |
Under 60 kg | Patris Mughalzai (Powerday Hooks) | Sonny Driscoll (Heart of Portsmouth) |
Under 64 kg | Adam Azim (Pinewood) | David Pegado (Norwich City) |
Under 69 kg | George Liddard (Billericay) | Junaid Bostan (Steel City) |
Under 75 kg | John Hedges (Hoddesdon) | Kirk Smith (Phoenix Fire) |
Under 81 kg | Adam Olaore (Empire SoB) | Tommy Fletcher (Attleborough) |
Under 86 kg | Jacob Sharman (Marden) | Conlan Wilson (Crowle) |
Under 91 kg | Aloys Youmbi (Double Jab) | Matty Hindhaugh (Shildon) |
Over 91 kg | William Howe (Natural Progression) | Hasnan Ali (ELBA) |
England Boxing National Youth Championships 2020
March 1, 2020 | Sports Connexion, Coventry (quarter-finals and semi-finals); Birtley ABC (semi-finals and finals)Weight Category | Champion | Finalist |
Youth Cadet Under 48 kg | Hayley Riddle (Belvedere) | Danielle Morris (RABC) |
Under 51 kg | Sophia Maycroft (Catterick) | Shannon Batley-Fraser (Team Graves) |
Under 54 kg | Macy Gallone (Spennymoor) | Beth Walsh (Training Cave) |
Under 60 kg | Millie Backhouse (Burmantofts) | Natalia Nicholson (Camp Detox) |
Under 64 kg | Hollie Towl (Worksop Xbox) | Katie Lane (Berinsfield) |
Youth Under 45 kg | Tilly Hymers (Guildford) | Rosie Boyton (Bodyshots) |
Under 48 kg | Kelsey Oakley (Priory Park) | CChanel Kendall (Attleborough) |
Under 51 kg | Holly Heffron (Heart of Portsmouth) | Phoebe Griffiths-Johnson (Bognor) |
Under 54 kg | Sameenah Toussaint (Northolt) | Olivia Holmes (Rotunda) |
Under 57 kg | Megan Morris (St Ives) | Emily Monks (Leigh) |
Under 64 kg | Dione Burman (Braunstone) | JJ Newton-Westlake (Intense) |
Under 69 kg | Danielle Marshall (Hartlepool) | Demi Uscroft (Tommy Coyle) |
England Boxing National Junior Championships 2020
2020 | Not contested from semi-final stages onwards because of the national Coronavirus outbreak - semi-finalists/finalists listed in this Roll of HonourWeight Category | Champion | Finalist |
Junior Cadet Under 36 kg | Leon Burns (Birkenhead Venture) | Connor Outing (Boston Town) |
Under 36 kg | Felix Fitzharris (Repton) | Lloyd Macklin (Devonport) |
Under 38 kg | Mikey Tallon (Transport) | Bernard Mongan (Bridgewater Salford) |
Under 38 kg | Ethan Rutter (2nd City) | Tony O'Donnell (Powerday Hooks) |
Under 40 kg | Quie Coleman (Rourkey's) | Joe Webb (Priory Park) |
Under 40 kg | Imran Shirazi (Peterborough Police) | Francie Coyle (West Ham) |
Under 42 kg | Lewis Smith (Purge) | Brandon Strand (City of Leicester) |
Under 42 kg | Paddy Ward (Pinewood) | Johnny Fitzharris (Repton) |
Under 44 kg | Ricardo Jenkins (Kirkby) | Mohammed Suleman (Eastside) |
Under 44 kg | Connor Mitchell (West Ham) | Sonny Nash (POW) |
Under 46 kg | Jack Perrin (Salford City) | Joshua Rose (Hall Green) |
Under 46 kg | Ben Coates (West Ham) | Sonny Baker (Torbay) |
Under 48 kg | Paul Graham (Lee Jones) | Ethan Gilmore (District Youth) |
Under 48 kg | Ethan White (Hoddesdon) | Talan James (Intense) |
Under 50 kg | Leighton Maher (Gemini) | William Spalding (Bedlington) |
Under 50 kg | Tommy O'Donnell (Powerday Hooks) | Ronnie Morrow (Minster GG) |
Under 52 kg | Liam Lowe (Runcorn) | Jamie Hall (White Hart Lane |
Under 52 kg | Sebastian Webber (City of Leicester) | Jack Carter (Wiseman) |
Under 54 kg | Aaron Bird (Olympian) | Dan Kerrigan (Sharpstyle) |
Under 54 kg | Billy Cooper (Pound Lane) | John Smith (Sporting Ring) |
Under 57 kg | Billy Hervey (Team Kaobon) | Mason Lodge (Wearmouth) |
Under 57 kg | Levi Crabb (Pound Lane) | Lewis Fleming (Golden Ring) |
Under 60 kg | Charlie Goffett (Croxteth) | Lewis Whelan-Barone (Repton) |
Under 60 kg | Ellis Panter (Burton Park) | Jason Frayling (Trowbridge) |
Under 63 kg | Kane Morrison (Whitby) | Michael O'Regan (2nd City) |
Under 63 kg | Emmanuel Buttigieg (Newham) | Dennis Whittington (Moulescoomb) |
Under 66 kg | John Mongons (Collyhurst and Moston) | Tom Robinson (Tamworth) |
Under 66 kg | Anthony Connors (West Ham) | Kayden Rudman (King's) |
Under 70 kg | Zaid Maniar (KBW) | Derelle McKenzie (Hall Green) |
Under 70 kg | Harrison Trotter (Gateway) | Bobby Wallace (Belvedere) |
Under 75 kg | Troy Richmond (Sandygate) | Joe Hodgkinson (Olympian) |
Under 75 kg | Jack Blencowe (Kingfisher) | Scott Anthony (Pinewood) |
Under 80 kg | Dempsey McManus (Wodensborough) | Malachi Floerdew (Progress) |
Under 80 kg | Ethan Moore (Downend) | Maurice Thomas (POW) |
Over 80 kg | Jesse Harris (St Mary's, finalist) | |
Junior Under 36 kg | Naz Brown (Kirkby) | Arthur Tyler (Bury) |
Under 36 kg | David Varey (Purge) | Aiden Whiting |
Under 38 kg | Jack Stewart (Redcar) | Harris Brown (Kirkby) |
Under 38 kg | Scott Stannard (Sudbury) | Reuben Muston (Whitley) |
Under 40 kg | Joshua Naylor (City of Hull) | Jimmy Doherty (Chadwell St Mary) |
Under 40 kg | Leo Wood (Guildford) | |
Under 42 kg | Owen Kettley (Hull Boxing Centre) | Callum Drinkald (Wearmouth) |
Under 42 kg | Paddy Rooney (Repton) | |
Under 44 kg | Thomas Varey (Sharpstyle) | Denaeo George (City of Leicester) |
Under 44 kg | Hamza Bin Saud (Golden Gloves) | Ivanov Georgi (Chadwell St Mary) |
Under 46 kg | Dylan Murphy (Hall Green) | Frankie Wood (West Ham) |
Under 46 kg | Zeesham Ahmed (Manor) | Kenny Smith (Kent Gloves) |
Under 48 kg | Marko Voronovs (Hull Boxing Centre) | ayton Mulley (Lambton Street) |
Under 48 kg | Tom Welland (West Ham) | Zacharey Phee (Rumbles) |
Under 50 kg | Jack Cullen (Kirkby) | Aman Kumar (Cleary's) |
Under 50 kg | Jack Lambert (Chadwell St Mary) | Herbie Jackson (Guildford) |
Under 52 kg | Frank Varey (Sharpstyle) | Muhammad Ali (Earl Shilton) |
Under 52 kg | Joshua Crabb (Pound Lane) | Olly Jackson (Westree) |
Under 54 kg | Nelson Birchall (Sharpstyle) | Shane Patterson (Wearmouth) |
Under 54 kg | Freddie Pullen (Newham) | Danny Boardman (Golden Ring) |
Under 57 kg | Shaun Barbakis (Sefton) | Ewan O'Sullivan (O'Dells) |
Under 57 kg | Royston Barney-Smith (Pinewood) | Mason Payne (Westree) |
Under 60 kg | Levi Barnes (Sharpstyle) | Jim Smith (Phil Thomas) |
Under 60 kg | Mohammed Huzaifa (Fairburn) | Finley Hardy (PEJ) |
Under 63 kg | Thomas Smith (Purge) | Andra Manning (Phil Thomas) |
Under 63 kg | Ronnie Nickolas (Hoddesdon) | Stephen Gilheaney (Barton Hill) |
Under 66 kg | Joe Lister (Gladiators) | Jack Ross (Tamworth) |
Under 66 kg | Luan Veras (Islington) | immy-Dean Wood (Kent Gloves) |
Under 70 kg | Harley Kelwick (Titans) | Ben Collins (Lions) |
Under 70 kg | Billy Baxter (Peterborough Police) | Charlie Stephens (Guildford) |
Under 75 kg | Patrick Gavin (Larches and Savick) | Zac Nearney (Cleethorpes Trinity) |
Under 75 kg | Jacob Johnson (Islington) | Liam Hawkind (King's) |
Under 80 kg | Damar (Thomas (Powerday Hooks) | Jacob Snow (Queensberry) |
Under 80 kg | Joe Harris (Technique) | |
Over 80 kg | Khalif Ali (Golden Gloves) | Ileyah Constant (Cricklewood) |
Over 80 kg | Toby Wheeldon (Tamworth) | Enriko Itauma (St Mary's) |