Showing results for Male NACs-Elites-ABAs

Winners of the England Boxing National Amateur Championships (formerly National Elite Championships and ABAs) dating back to the competition’s inception in 1881.

112th ABA National Championships
April 23, 1999 | The Metrodome, Barnsley
Weight Category Champion Finalist
Under 48 kg Gary Jones (Tower Hill ABC) Abdul Odud (Birmingham City ABC)
Under 51 kg Dale Robinson (Hard and Fast ABC) Anthony Joyett (West Ham ABC)
Under 54 kg Michael Hunter (Hartlepool Boys ABC) Andrew Wallace (Repton ABC)
Under 57 kg Scott Miller (St. Paul's ABC) Kevin Lear (West Ham ABC)
Under 60 kg Stephen Burke (Salisbury ABC) Lee Meiger (Pisces ABC)
Under 64 kg Daniel Happe (Repton ABC) Kevin Bennett (Hartlepool Boys ABC)
Under 67 kg Anthony Cesay (Repton ABC) Justin Turley (Penhill RBL ABC)
Under 71 kg Chris Bessey (Army) Karim Hussien (Balham ABC)
Under 75 kg Carl Froch (Phoenix ABC) Mark Redhead (New Astley ABC)
Under 81 kg Joey Ainscough (Kirkdale ABC) Craig Wake (Shildon ABC)
Under 86 kg Mark Krence (St. Michael's ABC) Aaron Walton (Royal Navy)
Under 91 kg Stuart St. John (Berry Boys ABC) Patrick Lewis (Taunton ABC)
Over 91 kg Billy Bessey (Hartlepool Boys ABC) Joe Young (Repton ABC)

111th ABA National Championships
March 4, 1998 | Indoor Arena, Birmingham
Weight Category Champion Finalist
Under 48 kg J. Evans (Waterlooville ABC) Gary Jones (Tower Hill ABC)
Under 51 kg James Hegney (Castle Vale ABC) Michael Hunter (Hartlepool Boys ABC)
Under 54 kg Levi Pattison (Hunslet ABC) Nicky Cook (Hornchurch & Elm Park ABC)
Under 57 kg Darren Williams (Army) Lee Meiger (Pisces ABC)
Under 60 kg Andrew McLean (Birtley ABC) Scott Lawton (Queensbury ABC)
Under 64 kg Nigel Wright (Shildon ABC) Jimmy Gould (Wednesbury ABC)
Under 67 kg David Walker (Fisher ABC) Nigel Philpott (Leigh Park ABC)
Under 71 kg Chris Bessey (Army) Carl Froch (Phoenix ABC)
Under 75 kg John Pearce (Wellington ABC) Jim Twite (Triumph ABC)
Under 81 kg Courtney Fry (Repton ABC) Vince Jones (Army)
Under 86 kg Anthony Oakey (Leigh ABC) Mark Quirey (Berry Boys ABC)
Under 91 kg Neil Hoskins (Royal Air Force) Patrick Lewis (Taunton ABC)
Over 91 kg Audley Harrison (Repton ABC) Dean Redmond (Rover ABC)

110th ABA National Championships
March 5, 1997 | Indoor Arena, Birmingham
Weight Category Champion Finalist
Under 48 kg Ian Nappa (Crown and Manor ABC) Frankie Norton (New Astley ABC)
Under 51 kg Michael Hunter (Hartlepool Boys Welfare ABC) Nicky Bell (Brighton ABC)
Under 54 kg Stephen Oates (Repton ABC) Levi Pattison (Hunslet ABC)
Under 57 kg Stephen Bell (Louverlite ABC) Michael Walsh (Portsmouth University ABC)
Under 60 kg Mark Hawthorpe (Lowestoft ABC) Roy Rutherford (Bell Green ABC)
Under 64 kg Ricky Hatton (Sale West ABC) Michael Hall (Darlington ABC)
Under 67 kg Francis Barrett (Trojan ABC) Tim Smith (Handsworth ABC)
Under 71 kg Chris Bessey (Army) Michael Jones (Gemini ABC)
Under 75 kg Ian Cooper (Hartlepool Boys ABC) Jim Twite (Triumph ABC)
Under 81 kg Paul Rogers (Penhill RBL ABC) Mark Krence (St. Michael's ABC)
Under 91 kg Blue Stevens (Pinehurst Star ABC) Anthony Oakley (Leigh Park ABC)
Over 91 kg Audley Harrison (Repton ABC) Nick Kendall (Apollo ABC)

109th ABA National Championships
March 6, 1996 | Indoor Arena, Birmingham
Weight Category Champion Finalist
Under 48 kg Ronnie Mercer (St. Helens Town ABC) P. Charlton (Army)
Under 51 kg Danny Costello (Hollington ABC) Delroy Spencer (Pleck ABC)
Under 54 kg Lee Eadie (Gemini ABC) D. Easton (New Addington ABC)
Under 57 kg Anthony Mullholland (Gemini ABC) Michael Walsh (Portsmouth University ABC)
Under 60 kg Kelvin Wing (Repton ABC) Andrew Walsh (Portsmouth University ABC)
Under 64 kg Carl Wall (Gemini ABC) David Walker (Fisher ABC)
Under 67 kg Jahid Khaliq (Meadows & Ruddington ABC) J. Gardner (Army)
Under 71 kg Scott Dann (Mayflower ABC) I. Cooper (Hartlepool Boys ABC)
Under 75 kg John Pierce (Wellington ABC) W. Elcock (Erdington ABC)
Under 81 kg Courtney Fry (Islington Boys ABC) Paul Rogers (Penhill RBL ABC)
Under 91 kg Anthony Oakey (Leigh Park ABC) Patrick Lewis (Taunton ABC)
Over 91 kg Danny Watts (Army) M. Sprott (Bulmershe ABC)

108th ABA National Championships
April 12, 1995 | Indoor Arena, Birmingham
Weight Category Champion Finalist
Under 48 kg Dean Fox (Royal Air Force) Gary Jones (Sefton ABC)
Under 51 kg Danny Costello (Hollington ABC) Delroy Spencer (Pleck ABC)
Under 54 kg Noel Wilders (Five Towns ABC) Owen Spensley (Royal Air Force)
Under 57 kg David Burrows (Bench Hill ABC) Michael Gibbons (South Bank ABC)
Under 60 kg Robert Rutherford (Bell Green ABC) Andrew McLean (Hylton Castle ABC)
Under 64 kg Alan Vaughan (Huyton ABC) Lance Crosby (St. Paul's ABC)
Under 67 kg Michael Hall (Darlington ABC) P. Wright (Repton ABC)
Under 71 kg Chris Bessey (Army) Mick Barker (St. Paul's)
Under 75 kg Jason Matthews (Crown and Manor ABC) Gary Grounds (Phil Thomas SOB)
Under 81 kg Kelly Oliver (Bracebridge ABC) James Branch (Repton ABC)
Under 91 kg Matthew Ellis (Blackpool ABC) Fola Okesola (Lynn ABC)
Over 91 kg Rodderick Allen (Preston & Fulwood ABC) Danny Watts (Army)

107th ABA National Championships
May 4, 1994 | Indoor Arena, Birmingham
Weight Category Champion Finalist
Under 48 kg Gary Jones (Sefton ABC) Dean Fox (Royal Air Force)
Under 51 kg Daniel Costello (Hollington ABC) O. Spensley (Royal Air Force)
Under 54 kg Spencer Oliver (Finchley ABC) John McLean (Basingstoke ABC)
Under 57 kg Dean Pithie (Willenhall ABC) Stephen Smith (Repton Cedar Street ABC)
Under 60 kg Andy Green (Phil Thomas School of Boxing ABC) I. Smith (St Pancras ABC)
Under 64 kg Alan Temple (Hartlepool Boys Welfare ABC) R. Edwards (St Patricks ABC)
Under 67 kg Kevin Short (Army) Mark Santini (Birmingham City ABC)
Under 71 kg Wayne Alexander (Lynn ABC) Stephen Bendall (Triumph ABC)
Under 75 kg David Starie (Hurstlea / Kerridge ABC) E. Stuart (Leonis ABC)
Under 81 kg Kelly Oliver (Bracebridge ABC) Paul Rogers (Penhill RBL ABC)
Under 91 kg Steve Burford (Army) I. Ajose (All Stars ABC)
Over 91 kg Daniel Watts (Army) Mohammed Khamkhoer (Fitzroy Lodge ABC)
kg

106th ABA National Championships
May 5, 1993 | Indoor Arena, Birmingham
Weight Category Champion Finalist
Under 48 kg M. Hughes (Gwent Swansea BC) M. Crossan (Dennistoun BC)
Under 51 kg Paul Ingle (Scarborough ABC) Paul Shepherd (Sparta BC)
Under 54 kg Richard Evatt (Triumph ABC) Gary Nicette (Torbay ABC)
Under 57 kg Jason Cook (Maesteg BC) M. McCrae (Fitzory Lodge ABC)
Under 60 kg B. Welsh (Leith Victoria ABC) Vincent Powell (Army)
Under 64 kg Peter Richardson (Philip Thomas School of Boxing ABC) Robert Wileman (Royal Navy)
Under 67 kg Chris Bessey (Army) Stephen Roberts (West Ham ABC)
Under 71 kg David Starie (Hurstlea/Kerridge ABC) Craig Winter (Denbigh BC)
Under 75 kg Joe Calzaghe (Newbridge ABC) Dean Dorrington (National Smelting ABC)
Under 81 kg Kelly Oliver (Bracebridge ABC) Anthony Todd (Darlington ABC)
Under 91 kg Paul Lawson (Repton Cedar Street ABC) Stephen Burford (Army)
Over 91 kg Michael McKenzie (Birmingham City ABC) Rodderick Allen (Preston & Fulwood ABC)

105th ABA National Championships
May 6, 1992 | Royal Albert Hall, London
Weight Category Champion Finalist
Under 48 kg D. Fifield (Henley ABC) Lee Woodcock (Royal Navy)
Under 51 kg K. Knox (Bonnybrigg ABC) Michael Horobin (St Pancras ABC)
Under 54 kg Patrick Mullings (St Patricks ABC) Michael Alldis (Crawley ABC)
Under 57 kg Alan Temple (Hartlepool Boys Welfare ABC) Mark Ward (Newco Repton ABC)
Under 60 kg Dean Amory (Kingshurst ABC) Mark Newton (Coed Eva BC)
Under 64 kg Darren McCarrick (Boarshaw ABC) Adrian Stone (Empire ABC)
Under 67 kg Mark Santini (Birmingham City ABC) Barry Thorogood (Highfields ABC)
Under 71 kg Joe Calzaghe (Newbridge ABC) Glenn Catley (Empire ABC)
Under 75 kg Lee Woolcock (Canvey Island ABC) J. Connelly (Repton ABC)
Under 81 kg Kelly Oliver (Bracebridge ABC) Paul Rogers (Penhill RBL ABC)
Under 91 kg Scott Welch (Hove ABC) Richard Fenton (Pentwyn BC)
Over 91 kg M. Hopper (Spennymoor ABC) Dean Holness (St Pancras ABC)

104th ABA National Championships
1991 | Royal Albert Hall, London
Weight Category Champion Finalist
Under 48 kg Peter Culshaw (Huyton ABC) A. Mooney (Sydney Street ABC)
Under 51 kg Paul Ingle (Scarborough ABC) Michael Horobin (St Pancras ABC)
Under 54 kg David Hardie (Gallowgate ABC) M. Gibbons (South Bank ABC)
Under 57 kg John Irwin (Tom Hill ABC) Mark Bowers (Pinewood Starr ABC)
Under 60 kg Paul Ramsey (Small Health ABC) Patrick Gallagher (Angel ABC)
Under 64 kg Jason Matthews (Aberbargoed BC) George Smith (Canvey Island ABC)
Under 67 kg Joe Calzaghe (Newbridge ABC) Trevor French (Royal Navy)
Under 71 kg Timothy Taylor (Newco Repton ABC) L. Ferrie (Triumph ABC)
Under 75 kg Mark Edwards (Royal Navy) Eric Noi (Moss Side ABC)
Under 81 kg Anthony Todd (Darlington ABC) Geoff Donaldson (Bakingstoke ABC)
Under 91 kg Paul Lawson (Newco Repton ABC) David Roberts (Willaston ABC)
Over 91 kg Kevin McCormack (Coed Eva BC) Gareth Evans (Leith Victoria BC)

103rd ABA National Championships
1990 | Royal Albert Hall, London
Weight Category Champion Finalist
Under 48 kg Nick Tooley (Dawlish ABC) Paul Weir (Springside ABC)
Under 51 kg John Armour (St Marys ABC) Paul Ingle (Scarborough ABC)
Under 54 kg Paul Lloyd (Vauxhall Motors ABC) Pat Mullings (Harrow ABC)
Under 57 kg Brian Carr (Auchengeich BC) John Williams (Pontypool & Panteg BC)
Under 60 kg Patrick Gallagher (Angel ABC) William Schwer (Luton Irish ABC)
Under 64 kg James Pender (St Francis ABC) Adrian Stone (Empire ABC)
Under 67 kg Adrian Carew (Lynn ABC) Peter Waudby (St Pauls ABC)
Under 71 kg Timothy Taylor (Newco Repton ABC) John Culwick (Army)
Under 75 kg Stephen Wilson (Haddington ABC) Darren Griffiths (Rhondda BC)
Under 81 kg Joseph McCluskey (Croy Miners ABC) Mark Baker (Newco Repton ABC)
Under 91 kg K. Inglis (Tunbridge Wells ABC) Paul Lawson (Newco Repton ABC)
Over 91 kg Kevin McCormack (Coed Eva BC) T. Cherubin (Newco Repton ABC)