North West Region triumph in Sweden

May 9, 2022 | by Harry Judd

Share

North Western Counties Squad come out on top at the Sala Sparbank Box Open Tournament.

Seven Boxers and five coaches from 12 North West counties clubs travelled to Uppsala in Sweden to compete over two days on 30th April and 1st May 2022.

Both men’s and women’s teams were managed by the North west region Coaches – Haroon Headley and Alan Smith (Male), Phil Robinson and Kerry Chalk (Female).

Steve Sharkey, the Northwest Region’s Head Coach, oversaw the whole operation, and official duties undertaken by Steven Tallo-Brady.

Sharkey said of the squad’s success: “It was a great team effort by all… we all worked together and led by example for the North West Region.

“All the boxers gained huge amounts of experience with most having their first international contest.

“There were some close decisions and some fantastic boxing by everyone. ”

The men’s team came first out of 26 clubs in attendance, with the North West Region Males earning a total of 21 points.

The women’s team came eighth, which was another significant achievement.

Awards were also given out at the end of the tournament and the North west region scooped up a further three awards.

Best Male Junior  – Jayden Leach 

Best Female Junior – Faye McCormick 

Best Male Youth  – Emilio Headley 

The team of coaches also got together and awarded Naomi Kalu – Best Female Boxer of the whole Tournament and awarded her the Captain’s Position.

Overall it was a really positive experience with each boxer taking home vital international boxing knowledge, and following the success of the tournament, the North West Region team have booked to compete next year.

Here are the results from the Saturday and the Sunday.

Sala Sparbank Open – Sweden ,Morgongava – Saturday Results – Northwest Region Teams.
Northwest Region Male Team 54 kg Semi Final Red Omar Kassem AIK Boxningsförening
Blue Jayden Leach Majestic Blue 3-0
Northwest Region Female Team 57 kg Final Red Elda Mustafa IK Ymer Red 3-0
Blue Kellisha Dodds Collyhurst and Moston ABC
Northwest Region Female Team 60 kg Final Red Natalie Özgun BK Rapid Red 3-0
Blue Maddison Mckay Halliwell ABC
Northwest Region Male Team 71 kg Semi Final Red Callumn Levitt Holmes Chapel Red 3-0
Blue Mohammed Mahmoud BK Falken
Northwest Region Male Team 63,5 kg Semi Final Red Ardwan Rashid Tensta BK
Blue Emilio Headley Northside Blue 2-1
Northwest Region Male Team 60 kg Final Red Adam Tegström Dahmani Umeå BK
Blue Billy Hervey Team Kaobon Blue 2-0
Northwest Region Female Team 60 kg Semi Final Red Johanna Svensson BK Älgen
Blue Naomi Kalu Oldham Boxing Blue 3-0
Northwest Region Male Team 75-2 kg Semi Final Red Anton Yazdani BK Falken
Blue Daejaun Sandcroft Bowden Blue 3-0
Northwest Region Male Team 75-1 kg Semi Final Red Mohamed Yusuf Eskilstuna BK
Blue Jack Gregory Technique ABC Blue 3-0
Northwest Region Female Team 57 kg Final Red Rianna Doforo The people’s gym Red 3-0
Blue Medina Zaman Haninge BK
Northwest Region Female Team 54 kg Semi Final Red Faye McCormic Hyde & District
Blue Isabelle Josefsson AIK Boxningsförening Blue 3-0
Northwest Region Female Team 63 kg Semi Final Red Mansilla Esmeralda Aurora Helge IF Boxning
Blue Gracie Farnworth Halliwell ABC Blue 3-0
Northwest Region Male Team 54 kg Semi Final Red Omar Kassem AIK Boxningsförening
Blue Jayden Leach Majestic Blue 3-0
Northwest Region Female Team 60 kg Final Red Natalie Özgun BK Rapid Red 3-0
Blue Maddison Mckay Halliwell ABC
Northwest Region Female Team 63 kg Final Red Jenny Lundberg Narva BK Red RSC-R1
Blue Maisie Hodkinson Boarshaw
Sala Sparbank Open – Sweden ,Morgongava – Sunday Results – Northwest Region Teams.
Northwest Region Male Team 54 kg Final Red Jayden Leach Majestic Red 3-0
Blue Said Mamergov Haninge BK
Northwest Region Male Team 71 kg Final Red Wilheim Söderlund AIK Boxningsförening
Blue Callumn Levitt Holmes Chapel Blue RSC-R3
Northwest Region Female Team 63 kg Final Red Rebecca Rapp BK Ängeln
Blue Gracie Farnworth Halliwell ABC Blue 2-1
Northwest Region Male Team Final Red Adam Tegstrom Umea BK
Blue Emilio Headley Northside Blue 3-0
Northwest Region Female Team 60 kg Final Red Antonia H. Martin Djurgårdens IF
Blue Naomi Kalu Oldham Boxing Blue 3-0
Northwest Region Male Team 75-1 kg Final Red Hassan Jafari BK Trim Red 02-Jan
Blue Jack Gregory Technique ABC
Northwest Region Male Team 63,5 kg Final Red Connor Yates Majestic
Blue Ardwan Rashid Tensta BK 2-1
Northwest Region Male Team 75-2 kg Final Red Jonas Jansson BK Masen
Blue Daejaun Sandcroft Bowden Blue 3-0
Northwest Region Female Team 57 kg Final Red Rianna Doforo The People’s Gym Red 3-0
Blue Isabelle Josefsson AIK Boxningsförening
Northwest Region Female Team 54 kg Final Red Faye McCormic Hyde & District
Blue Medina Zaman Haninge BK Blue 2-1
Northwest Region Female Team 60 kg Final Red Elda Mustafa IK Ymer Red 2-1
Blue Maddison Mckay Halliwell ABC