National Youth Championships Finals and NACs pre quarter-final results

November 28, 2021 | by Matt Halfpenny

Share

Results of the finals bouts in the Youth and Youth Cadet and Youth Development categories at the England Boxing National Youth Championships 2021, plus the England Boxing National Amateur Championships 2021 pre quarter-finals, boxed at the Spiceball Leisure Centre, Banbury on Sunday 28th November.

Ring A

Male Youth Development, Under 64kg – Saqib Mehmood (Strike 06) beat Sam Keast (Tamworth) by a split decision.

Female Youth Development, Under 46kg – Sabba Hussain (Sharley’s) beat Keira Whitlock (Rotunda) by a unanimous decision.

Male Youth Development, Under 49kg – Alex Hubery (Shildon) beat Ben Sica (Guildford) by a split decision.

Male Youth Development, Under 52kg – Regan Jackson-Smith (Halstead Essex Uni) beat Herbie Jackson (Guildford) by a split decision.

Female Youth Development, Under 60kg – Naomi Kalu (Oldham) beat Joan Babaloa (Belvedere) by a unanimous decision.

Male Youth Development, Under 81kg – Carl Smith (West Wynthenshaw) beat Tommy Goldsmith (Creekside) by a unanimous decision.

Male Youth Cadet, Under 60kg – Jack Lambert (Laisterdyke) beat Kai Battista (Wearmouth) by a split decision.

Male Youth Cadet, Under 69kg – Jim Smith (Box Smart Elite) beat Jimmy Wood (Rainham) by a split decision.

Male Youth Cadet, Under 75kg – Luke Turner (Phoenix Fire) beat Henry Rowbotham (Hartlepool Elite) by a unanimous decision.

Female Youth, Under 69kg – Katie Grover (Rumbles) beat Leah Davies (Crowle) by a unanimous decision.

Male Youth, Under 69kg – Callum Makin (Kirkdale) beat Lewis Lawton (Impact) by a split decision.

Male Youth, Under 86kg – Teagn Stott (Sheffield BC) beat Zac Nearney (Cleethorpes Trinity) by a unanimous decision.

Male Youth, Under 91kg – Mohammed Taleb (Stonebridge) beat Danny Edwards (St Austell) by a unanimous decision.

Male Youth, Under 60kg – Codie Smith (Hull BC) beat Giorgio Visioli (West Ham) by a split decision.

Male NACs, Under 64kg – Mohammad Hamad (Leicester Lightning) beat Isaac Fergus (Southampton) by a unanimous decision.

Male NACs, Under 75kg – Ste Clarke (Rotunda) beat Nathan Shepherd (Henry’s) by a unanimous decision.

Male NACs, Under 81kg – Jason Bradley (Essex Uni) beat Jackson Osagie (Hi Tech) by a split decision.

Male NACs, Under 60kg – Tyler Kelly (Anglo Boxing) beat Faraz Abid (Hodbox) by a split decision.

Ring B

Male Youth Development, Under 56kg – Jay Van-Gelder (Studio) beat Freddie Marshall (Rainham) by a unanimous decision.

Female Youth Development, Under 54kg – Florence Mangeni (Gladiators) beat Gabrielle Reid (Wimborne) by a unanimous decision.

Female Youth Development, Under 69kg – Zoe McDonald (Houghton) beat Seren Bailey (King’s) by a RSC.

Male Youth Development, Under 69kg – Jude Percival (Wearmouth) beat Harley Turner (Northampton) by a split decision.

Male Youth Development, Under 86kg – Harley Carberry (Billingham) beat Ali Mohammed (Stonebridge) by a split decision.

Female Youth Cadet, Under 51kg – Maddie Gittens (St Paul’s) beat Lavina Ghai (Pinewood) by a unanimous decision.

Female Youth Cadet, Under 57kg – Alex Bryant (Trowbridge) beat Acacia Barron (Titleshot) by a unanimous decision.

Male Youth Cadet, Under 81kg – Vinny Huczmann (Leicester Lightning) beat Ben Collins (Lions) by a RSC.

Male Youth, Under 52kg – Shaun Huddart (Birtley) beat Hamza Uddin (Fearless) by a split decision.

Female Youth, Under 64kg – Sacha Hickey (Peacock) beat Millie Backhouse (Burmantofts) by a RSC.

Male Youth, Under 64kg – Odel Kamara (Salisbury) beat Ram Singh (Repton) beat by a split decision.

Female Youth, Under 57kg – Mia Holland (Priory Park) beat Jayne Bardauskas (Almonds) by a split decision.

Male Youth, Under 75kg – Darren Littlewood (Parson Cross) beat Kieran McDaid (Jimmy Egan’s) by a split decision.

Male Youth, Under 81kg – Isaac Okoh (Chadwell St Mary) beat Reece Harris-Mann (Scarborough) by a unanimous decision.

Male NACs, Under 56kg – Kurtis Wiggins (Salisbury) beat Shamim Khan (Army) by a split decision.

Male NACs, Under 64kg – Ibraheem Sulimaan (Eastside) beat Anthony McKenna (Transport) by a unanimous decision.

Male NACs, Under 69kg – Billy Potter (Everton Red Triangle) beat Jake McGuire (HHour) by a unanimous decision.

Male NACs, Under 69kg – Patrick Smith (King’s Heath) beat Qasim Kayani (High Wycombe) by a unanimous decision.

Male NACs, Over 91kg – Michael Lindsay (Newark) beat Simon Ibekwe (Studio) by a unanimous decision.

Ring C

Female Youth Development, Under 57kg – Francesca Hennessey (Sevenoaks) beat Holly Koucerek (Hodbox) by a unanimous decision.

Male Youth Development, Under 60kg – Louie Ward (Rainham) beat Buddy Evans (Wirral CP) by a unanimous decision.

Male Youth Development, Under 75kg – Micah Michaels (Repton) beat Chris Mulunda (Millennium) by a unanimous decision.

Male Youth Development, Over 91kg – Charlie Dykes (Moulescoomb) beat Toby Wheedon (Tamworth) by a unanimous decision.

Male Youth Cadet, Under 64kg – Levi Barnes (Sharpstyle) beat Osama Mohammed (Lions) by a split decision.

Male Youth Cadet, Under 52kg – Darcy Freeman (Burntwood Platinum) beat Dylan Curtis (Newham) by a unanimous decision.

Male Youth Cadet, Under 56kg – Tom Welland (West Ham) beat Sam Norris (Stockbridge) by a unanimous decision.

Female Youth, Under 48kg – Kelsey Oakley (Priory Park) beat Millie Symons (St Ives) by a unanimous decision.

Male Youth, Under 56kg – Frankie Wood (West Ham) beat Hassan Ishaq (Lucky Gloves) by a unanimous decision.

Female Youth, Under 60kg –Vivien Parsons (Afewee) beat Lily Henderson (Lionheart) by a RSC.

Male Youth, Under 49kg – Lee Rogers (Birtley) beat Lewis Noakes (Hall Green) by a split decision.

Male Youth, Under 46kg – Reece Readshaw (Phil Thomas) beat Haaris Brown (Rotunda) by a split decision.

Male NACs, Under 64kg – Brandon Morrison (Birtley) beat Ben Grant (Royal Navy) by a unanimous decision.

Male NACs, Under 64kg – Owen Durnam (Manor) beat Bill Oliphant (Hodbox) by a unanimous decision.

Male NACs, Under 75kg – Dan Toward (Birtley) beat Sam King (Hodbox) by a unanimous decision.

Male NACs, Under 75kg – George Liddard (Billericay) beat Arran Devine (Royal Air Force) by a unanimous decision.

Male NACs, Under 81kg – Liam Forrest (Moulsecoomb) beat Sonny Steele (Epic GG) by a split decision.