Male Championships
Male NACs-Elites-ABAs / Male Senior Development / Male Youth / Male Youth Development / Male Junior / Male Junior Development / Male Schools
Showing results for Male Championships
Weight Category |
Champion |
Finalist |
Under 54 kg |
W W Allen (Lynn ABC) |
S Whatley (Columbia ABC) |
Under 57 kg |
George Baker (Hendon ABC) |
J Day (Columbia ABC) |
Under 60 kg |
R Marriott (Stansfield ABC) |
P Zoller (Polytechnic ABC) |
Under 75 kg |
H Brown (Belsize ABC) |
H Mansergh (Polytechnic ABC) |
Under 91 kg |
E Chandler (Stock Exchange ABC) |
G Williams (Stansfield ABC) |
Weight Category |
Champion |
Finalist |
Under 54 kg |
A Wye (Columbia ABC) |
W W Allen (Polytechnic ABC) |
Under 57 kg |
George Baker (Hendon ABC) |
J O'Neill (Gloucester ABC) |
Under 60 kg |
Fred Grace (Eton Mission ABC) |
R Marriott (Stansfield ABC) |
Under 75 kg |
W Bradley (Bemondsey Catholic ABC) |
J Webb (Scottish National BC) |
Under 91 kg |
R Smith (Metropolitan Police ABC) |
H Johnson (Metropolitan Police ABC) |
Weight Category |
Champion |
Finalist |
Under 54 kg |
W W Allen (Polytechnic ABC) |
A Wye (Columbia ABC) |
Under 57 kg |
George Baker (Hendon ABC) |
H Pollard (Bermondsey Catholic ABC) |
Under 60 kg |
R Marriott (Stansfield ABC) |
Fred Grace (Eton Mission ABC) |
Under 75 kg |
E Chandler (Stock Exchange ABC) |
E Thrower (Hendon ABC) |
Under 91 kg |
R Smith (Metropolitan Police ABC) |
P Foote (London Hospital ABC) |
Weight Category |
Champion |
Finalist |
Under 54 kg |
W W Allen (Polytechnic ABC) |
J Hughes (Scottish National BC) |
Under 57 kg |
H Bowers (St Pancras ABC) |
R Erskine (Scottish National BC) |
Under 60 kg |
A Spenceley (Old Goldsmiths ABC) |
E Thrower (St Pancras ABC) |
Under 75 kg |
William Child (Cambridge ABC) |
W Bradley (Bermondsey Catholic ABC) |
Under 91 kg |
W Hazell (City Police ABC) |
R Smith (Metropolitan Police ABC) |
1910 | Alexandra Park, London
Weight Category |
Champion |
Finalist |
Under 54 kg |
Wally Webb (St Pancras ABC) |
H Matthias (Battersea ABC) |
Under 57 kg |
C Houghton (Northampton Institute ABC) |
R Bamberger (Belsize ABC) |
Under 60 kg |
Tom Tees (Lynn ABC) |
Fred Grace (Eton Mission ABC) |
Under 75 kg |
Rube Warnes (Surrey Commercial Docks ABC) |
W Fountain (Eton Mission ABC) |
Under 91 kg |
F Storbeck (Representing South Africa) |
B Logan (Belsize ABC) |
Weight Category |
Champion |
Finalist |
Under 54 kg |
John Condon (Lynn ABC) |
W Turley (British United ABC) |
Under 57 kg |
Alex Lambert (Belgrave Harriers ABC) |
A Arnold (Polytechnic ABC) |
Under 60 kg |
Fred Grace (Eton Mission ABC) |
Matt Wells (Lynn ABC) |
Under 75 kg |
William Child (Cambridge ABC) |
A Titley (Columbia ABC) |
Under 91 kg |
C Brown (Victoria ABC) |
A Smith (Lynn ABC) |
Weight Category |
Champion |
Finalist |
Under 54 kg |
Henry Thomas (Birmingham ABC) |
A Shipp (Columbia ABC) |
Under 57 kg |
Tom Ringer (Lynn ABC) |
Charley Morris (Polytechnic ABC) |
Under 60 kg |
Harold Holmes (Polytechnic ABC) |
G Jessup (Mildway Rowing Club ABC) |
Under 75 kg |
William Child (Cambridge ABC) |
P Bevan (Polytechnic ABC) |
Under 91 kg |
Syd Evans (Reading ABC) |
J Hart (Gainsford ABC) |
Weight Category |
Champion |
Finalist |
Under 54 kg |
E Adams (Columbia ABC) |
W Cotterill (Birmingham ABC) |
Under 57 kg |
Charley Morris (Polytechnic ABC) |
Harold Holmes (Columbia ABC) |
Under 60 kg |
Matt Wells (Lynn ABC) |
Fred Spiller (Gainsford ABC) |
Under 75 kg |
Rube Warnes(Gainsford ABC) |
H Collins (Eton Mission ABC) |
Under 91 kg |
Harold Brewer (Polytechnic ABC) |
Albert Ireton (City Police ABC) |
Weight Category |
Champion |
Finalist |
Under 54 kg |
Tom Ringer (Lynn ABC) |
Wally Webb (17th North Middlesex School of Arms ABC) |
Under 57 kg |
A Miner (Lynn ABC) |
Charley Morris (Polytechnic ABC) |
Under 60 kg |
Matt Wells (Lynn ABC) |
H Collins (Eton Mission ABC) |
Under 75 kg |
A Murdoch (Belsize ABC) |
J Smith (Newton's School of Physical Culture ABC) |
Under 91 kg |
Fred Parks (Polytechnic ABC) |
H Hall (City Police ABC) |
Weight Category |
Champion |
Finalist |
Under 54 kg |
Wally Webb (17th Middlesex Rifles) |
W Cotterill (Birmingham ABC) |
Under 57 kg |
Harold Holmes (17th Middlesex Rifles) |
A Miner (Lynn ABC) |
Under 60 kg |
Matt Wells (Lynn ABC) |
H Collins (Eton Mission ABC) |
Under 75 kg |
John Douglas (Belsize ABC) |
Edward Mann (Lynn ABC) |
Under 91 kg |
Fred Parks (Polytechnic ABC) |
J Bowman (Columbia ABC) |